1

Ot Biçme Tırpanı Modelleri ve Fiyatları

Ot biçme tırpanı, daha sert çim ve otların kesilmesinde kullanılır. Bunlar sırt tipi ve yan tipi olarak ikiye ayrılır. Ürünler kullanılırken, taş gibi sert cisimlere çarpmaması gerekir ve bu gibi durumlarda makinanın ucu dağılabilir. Elmas disk ile çıkmaktadır 3 bıçaklıdır. Elektrik enerjisi sağlayamayacağınız alanlarda, uzun süreli ot temizleme işlemleri yapacaksanız benzin tipi motorlu tırpanlar uygundur. 
Ot biçme tırpanı iki zamanlı motorlardır, ürünler ilk kullanımda yetkili servis tarafından kullanılması önerilir, eğer yetkili servisle yapılmaz ise kullanım kılavuzu iyice incelenmeli ve adımları dikkatli bir şekilde yaparak çalıştırılmalıdır. Rodaj yapmanız önerilir ve motorun ısınması için önemlidir. 

Ot Biçme Tırpanı Modelleri

Genellikle iki zamanlı motora sahip, benzin ve yağ karışımıyla yüksek verimlilikte çalışan tırpan motorlarına, benzinli tırpan denmektedir. Ot biçme tırpan modelleri,

  • Sırt tipi veya bisiklet kollu tipleri yaygın kullanıma sahip olmaktadır. Bu tip tırpanlar genellikle uzun süreli çalışma gerektiren durumlar için tercih edilir.
  • Bir diğer tercih sebebi ise elektrik enerjisinin olmadığı alanlarda kullanabilmek için tercih edilmektedir.
  • Sırt Tırpanı, engebeli araziler için ilk tercih edilmesi gereken benzinli tırpan tipi olmaktadır. Bunun nedeni ise 7 ve 10 kg'a kadar çıkabilen ağırlıktaki motoru sırtınızda taşımanıza imkân vererek daha az yorulmanızı sağlar. 
  • Ayrıca motoru sırt çantası gibi taşıması kolaydır ve rahatlıkla hareket edebilirsiniz.
  • Düz şaftlı tırpan modelleri, Doğrudan motordan çıkan şaft ile bir bütün halinde olan, bisiklet koluna benzeyen tipleriyle yaygın ve aynı zamanda benzinli tırpan tipidir. 
  • Günlük uzun süreli kullanım için oldukça ideal tırpanlardır fakat sırt tipi olanlara kıyasla kolunuza daha fazla ağırlık bindirmektedir.
  • Düz şaftlı tırpanların kolunuza bindirdiği yükü azaltmak için omzunuza asmak üzere askıları bulunmaktadır ve ağırlığın bedeninize daha dengeli dağılmasını sağlar. 

Ot Biçme Tırpanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ot biçme tırpanı kullanırken savrulan çalı ve çırpı otların ellerinize gelmemesi, her ne kadar düşük bir olasılık olsa da küçük yaralanmaların önüne geçilmesi ve aynı zamanda ellerinizin nasır tutmasını önlemek için eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kesim işlemi esnasında yüzünüzü kapatan şeffaf bir yüz maskesi kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.
Eğer benzinli tırpan kullanıyorsanız özel üretilmiş kulaklık kullanmanızı öneririz. Tabi ki elektrikli veya akülü tırpan kullanıyorsanız kulaklık takmanıza gerek olmayacaktır.


 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR