1 2 3 >

Salyangoz Pompa Modelleri ve Fiyatları

Salyangoz pompalar, büyüyen spiral şeklindeki gövde yapısından dolayı salyangoz pompalar adını almıştır. Salyangoz pompasının daha büyük kesit alanı, sıvının kinetik enerjisini basınç enerjisine dönüştürür. Akışı kontrol etmek için bazı salyangoz pompalarında gövdeye yerleştirilmiş olan bir difüzör bulunur. Salyangoz Pompasının çalışması, dönen çarklar arasına giren sıvı parçacıkların çark içinde düzgün bir şekilde hızlandırılarak çevreye boşaltılması ilkesine dayanmaktadır. Salyangoz pompaları, santrifüj veya rotodinamik pompalar olarak da bilinir. 

Salyangoz Pompa’nın Elemanları Nelerdir? 

Bir anahtar, pompa milini doğrudan çarka bağlar. Mil döndüğünde, Çark da döner. Üzerinde kanatların bulunduğu Çark, anahtar bileşendir. Çarktaki su parçacıkları döndükçe hızlanır ve sonunda çark çıkışına ulaşır. Santrifüj kuvveti bu hızlanmaya verilen isimdir. Difüzörü dağıtıcı olarak da düşünmek mümkündür. Pervane çıkışındaki suyu çevreye dağıtarak kinetik enerjiyi basınç enerjisine dönüştürür.

Su, Pompanın dış kabuğu olan Salyangozda toplanır ve dağıtılır. Mil çarka bağlıyken mil yatağı bir yatakta döner. Bronz ve teflon gibi malzemelerde sık sık ihtiyaç duyulan bir materyaldir. Doldurma kutusu için ise su sızıntısını önlemek amacıyla yaygın olarak çeşitli keçeler ve yağlanmış keten iplikler gibi sızdırmazlık elemanlar kullanılmaktadır.

Salyangoz pompalarının yapımında, yumuşak conta, GG25 döküm gövde ve çark yapısı kullanılır. Kullanım bölgesine ve ihtiyaca göre mekanik salmastralı, bronz çarklı ve gövdeli veya paslanmaz çarklı ve gövdeli üretim çeşitleri de mevcuttur. Salyangoz Pompaları için 1000, 1450 ve 2900 rpm motorlar mevcuttur. Bu pompalar motor (KW – HP) ve pompa yapısına göre 1 ile 450 m3/h arasında değişen ihtiyaçlara uygundur. 

Salyangoz Pompa Kullanım Alanları

Salyangoz pompalar, tarımsal sulama, basınçlı su temini, hidrofor sistemleri, yangın pompaları, yangın hidrofor sistemleri, katı partikül içermeyen temiz veya hafif kirli suların tahliyesi, endüstriyel tesisler, buhar kazanları, sulama sistemleri gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Opsiyonel olarak da kullanım alanı ve ihtiyaca göre mekanik salmastralı, bronz çarklı su pompaları, su pompası, yüksek basınçlı su pompası paslanmaz çark ve gövde veya bronz çark ve gövde ile üretim seçenekleri de bulunmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR